Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ- ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ....ΑΥΤΟΙ ΟΧΙ
O Σταυρός Empty24th Οκτώβριος 2009, 2:50 pm από Patria

» Γ.Α.Π !
O Σταυρός Empty23rd Οκτώβριος 2009, 7:34 pm από Hawk

» Λ.Α.Ο.Σ και ψέματα.
O Σταυρός Empty22nd Οκτώβριος 2009, 10:39 pm από Hawk

» H "EΛΛΑΔΑ" τρωει τα παιδιά της.... *εννοω πολιτικοι
O Σταυρός Empty22nd Οκτώβριος 2009, 7:55 pm από Patria

» Γιατι πανηγυρίζουν οι ΑΛΒΑΝΟΙ και οι ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ?
O Σταυρός Empty21st Οκτώβριος 2009, 2:49 am από mengele

» ΟΛΑ ΜΑΖΙ! για την Αναρχία και ενα τέλειο τραγούδι
O Σταυρός Empty19th Οκτώβριος 2009, 7:47 pm από Ntavas

» Λαδώνουν τους Ελληνες και ξεχνούνε την Πατρίδα.
O Σταυρός Empty16th Οκτώβριος 2009, 11:40 pm από oreinos4

» Για το ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ! ΧΑΧΑΧΑ, ΑΣΤΕΙΟ Homade τραγουδι.
O Σταυρός Empty16th Οκτώβριος 2009, 11:29 pm από oreinos4

» Πρόβλημα με Avatars και Smilleys
O Σταυρός Empty16th Οκτώβριος 2009, 10:23 pm από Admin

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 20, στις 26th Απρίλιος 2023, 5:06 am

 

 O Σταυρός

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Patria
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Patria


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Points : 133
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2009
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: O Σταυρός   O Σταυρός Empty23rd Σεπτέμβριος 2009, 11:40 pm

Οσο σκεφτόμουνα την Καγιά με το φορεμα της ,την Ελληνικη σημαια (χωρις σταυρό) ,οσο σκεφτομουνα τις εικονες που βγαζουν απο τα σχολεια χωρίς να ρωτησουν ή χωρίς να κανουν δημοψηφησματα κτλ, ειδα για ακομα μια φορα στο τροκτικο blog ενα ποστ ενος αναγνωστη.

διαβαστε τι λεει


"Μιας και μιλάτε για σημαίες και σταυρούς,να ρωτήσω και εγω κάτι. Έχετε δεί πολλοι φαντάζομαι τα καινουργια διαβατήρια με τις ωραίες εικόνες, του Παρθενώνα, το δίσκο Φαιστου και όλες τις υπόλοιπες που κάνουνε τον Έλληνα περήφανο..
Ποιοι όμως έχουνε προσέξει οτι σε δυο εικόνες η μία με την Μονη Σίμωνος Πέτρας και η άλλη της Αγιας Σοφίας στο Μυστρα οτι λείπουν οι σταυροί (Wink απο τις φωτογραφίες ;"

Πηγη τροκτικόhttp://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_4674.html

================================================================

ΔΙΚΑ ΜΟΥ...

Γιατι εχει πιασει μια μανια με τον σταυρό?Ας αναρωτηθουμε..
Οι περιπετειες του Σταυρου.
1) Μη αναγραφη θρησκευματος στις ταυτοτητες
2) Εξοστρακισμος εικονων απο σχολεια
3) το 1999 ο κ.Καστανιδης ελεγε να φυγει ο Σταυρος απο την Ελληνικη σημαια ενο ο ιδιος αργοτερα (2000) Εφερε την ιδεα να εφαρμοζουμε απο καποια στιγμη και μετα τα Greeklish στην καθημερινη μας ζωη.
4) Σημερα το διαβατηριο


ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?
1) Μετα απο ολα αυτα νιωθω οτι βρισκομαι σε μια πιο Δημοκρατικη χωρα που δρουν για μενα χωρις εμενα.
2) Μου αρεσει να σκιζουν και να καινε την Ελληνικη σημαια
3) Μου αρεσει η ανορθογραφια για αυτο θα γραφω και θα ομιλω με Greeklish
4) ΜΟυ αρεσει που οι αναρχικοι μπαινουν στις εκκλησιες και βεβηλωνουν


Αλλα ποιος τους/μας τα διδαξε ολα αυτά?
Αυτοι που βγαινουν ελευθερα στα κανάλια και λένε την "αμερόλιπτη" και "δημοκρατική" αποψη τους.(Βεβαια χαροποιοντας καποιους εν ονοματι Γ.Σο. Μπ.ΟΜΠ. κτλ.
Επισης αυτο που μας διδαξαν ειναι οτι πρεπει να μεινουμε αμορφωτοι ωστε να μη αντιδρουμε αλλα και να πιστευουμε ως γνησια αυτων που μας πλασαρουνε απο τα καναλια. π.χ Ο κολοκοτρωνης ητανε μασωνος και αθεος, ολοι οι παπαδες ητανε φασιστες (το '21 φασισμος?) ή οτι ητανε με τους Τουρκους (τρεμουν τα κοκκαλα σου παπαφλεσσα και σενα Π.Π.Γερμανε του 1912). Επισης αρχισαν να μας διδασκουν οτι ,οτι ελληνικο ισουτε με φασιστικο, περσι στην 28η Οκτοβριου στο σχολειο που ειναι καθηγητης ενας φιλος μου καλος ,καθως κανανε γιορτη σηκωθηκαν 10-15 παιδια (του γνωστου-αγνωστου χωρου και 15 ετων...) και βριζανε τους ηρωες και τους λεγανε φασιστες... ποιους??αυτους που πολεμησαν εναντια στο φασισμο..μαλιστα..
Για αυτο λοιπον..μεινε αμορφωτος σκατονεοελληνα και ακου οτι σου λενε,ολα ειναι σωστα και πανω απο ολα ιστορικα σωστα οπως λενε απο μια ιστορια που γραψανε μονοι τους,οπως και η συναντηση για καφε που εγινε στη Σμυρνη το '22 .
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ..
Αν συνεργαστει το ΠΑΣΟΚ με το ΣΥΡΙΖΑ μονος μου θα καψω τη Θεσσαλονικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbie
Moderator
Moderator
barbie


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Points : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty24th Σεπτέμβριος 2009, 3:44 pm

για να τα παρουμε απο την αρχη....ο σταυρος ειναι συμβολο του χριστιανισμου ετσι;
καλα δεκτο εσυ εισαι χριστιανος και θες η σημαια σου να εχει σταυρο εμενα γιατι η δικη μου σημαια να μην εχει τοτε εναν κεραυνο; η εναν διπλο πελεκυ;καταλαβαινεις που το παω;
και γιατι πανω στην ταυτοτητα μου θα πρεπει να λεει χριστιανος για να ειμαι;
και γιατι να εχεις τον ερμο τον Χριστο μεσα στην ταξη; τι αντιπροσωπευει μια εικονα μεσα σε μια αιθουσα;

θελω να καταληξω οτι καπου εχει γινει ενα μπερδεμα μεταξυ θρησκειας και πολιτειας.
φυσικα ειναι απαραδεκτο το να μην θες να μαθεις(ο καθενας δλδ.)ελληνικα, την πιο ωραια γλωσσα του κοσμου (που αλλοι στο εξωτερικο την μαθαινουν γιατι την γουσταρουν)και βεβαια ειναι απαραδεκτο να πετας και να σκιζεις την σημαια που για σενα μπορει να μην σημαινει τιποτα αλλα αλλοι να εδωσαν την ζωη τους(και δεν μιλαω για το πανι μιλαω για την ιδεα της ελευθεριας γιατι αυτο ακριβως συμβολιζει και γιατι αυτο εχει γραμμενο πανω της (ψαξτε να δειτε για τις λευκες και μπλε σειρες τι σημαινουν)και ειναι εξωφρενικο να μπαινει οποιοσδηποτε βλαμμενος και να βεβηλωνει οποιονδηποτε θρησκευτικο χωρο.
και τελος με βαρια καρδια, λυπη και το ιδιο μενος με σενα θα συμφωνησω με την τελευταια παραγραφο σου γιατι καπου στο βαθος οσο και αν το θελουμε να αλλαζαν τα πραγματα δυστυχως ειναι ακριβως ετσι.αλλα δεν φταινε οι σταυροι και οι σημαιες και τα λοιπα. αυτα εχω την υποψια ειναι ο αποηχος και τιποτα παραπανω...εχει γινει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο οσο φανταζομαστε γιατι καποτε οταν ενας ελληνας εφευγε απο την πατριδα του το μονο πραγμα που ποθουσε ηταν να ξαναγυρισει, γιατι την αγαπουσε και η αγαπη του ηταν δεντρο και ειχε ριζες βαθιες,ενω τωρα οποιος τολμησει να αγαπησει την πατριδα του γινεται αυτοματα κατακριτεος και καραγκιοζης κτλ που σημαινει οτι αυτου του ειδους τα δεντρα ξεριζωνονται απο φυντανια.
και μια ερωτηση προς σκεψη τι νομιζατε οτι εννουν λεγοντας "τα παιδια ειναι το μελλον μας;" και αληθεια ποιανου ειναι αυτο το μελλον; το δικο μου αραγε;η μηπως το δικο σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Patria
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Patria


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Points : 133
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2009
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty24th Σεπτέμβριος 2009, 8:59 pm

Για να καταλαβεις .
Ο Σταυρος για τους Χριστιανους ειναι ο Σταυρος.
Εσυ αν δε θελεις να τον βλεπεις σαν σταυρό,τοτε θα σε παραπεμψω στο τι σημαινει συμβολικα ο σταυρός (και ειδικα ο ισοσκελης που εχει η σημαια μας).
Συμβολιζει την ισοτητα και την ισονομια.
Αλλα ξερουν γιατι θελουν να το βγαλουνε και αυτόν.Ποια ισονομια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hawk
NewMember
NewMember
Hawk


Αριθμός μηνυμάτων : 34
Points : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2009

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty7th Οκτώβριος 2009, 9:45 pm

ρε θα με τρελλανετε ολοι λεμε

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΕΙΣ

1. ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑ ΓΑΛΑΖΙΟ ΚΑΙ ΛΕΥΚΟ. ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΑΛΛΑΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΩΝ ΑΦΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ
2.ΕΧΕΙ 9 ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΓΑΛΑΝΟΥ ΚΑΙ ΛΕΥΚΟΥ. Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ ΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ" . ΟΙ ΓΑΛΑΖΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" ΕΝΩ ΟΙ ΛΕΥΚΕΣ ΕΙΝΑΙ 4 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ "Η ΘΑΝΑΤΟΣ"
3. ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΑ ΚΥΑΝΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΑΣ ΙΣΟΚΕΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΥΚΟΥ.
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΡΔΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΣΤΙΣ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΟΧΙ.


ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΙΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΟΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΧΥΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.

ΤΩΡΑ αυτα περι καταργησης του σταυρου κλπ κλπ τα βλεπω για πολυ ατοπα.το οτι τιμαται η συμβολη της εκκλησιας επι τουρκοκρατιας στην διατηρηση του ελληνισμου καθως και η εμπρακτη συμβολη της στους αγωνες δεν αλλαζει με τιποτα.
Ελλαδα και χριστιανισμος ειναι εννοιες ταυτοσημες.
καλυτερα να αγωνιστουμε να βγαλουμε απο πανω μας το ονομα greece που κουβαλαμε απο τουρκοκρατιας και να επιβαλουμε το ονομα HELLAS παρα να ασχολουμαστε με φοβιες του κολου.

το οτι ειμαι χριστιανος ορθοδοξος ομως δεν μου απαγορευει να καταδικασω και τα πολιτιστικα εγγληματα της εκκλησιας κατα καιρους στο ονομα του χριστιανισμου.

φιλικα
Hawk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbie
Moderator
Moderator
barbie


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Points : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty9th Οκτώβριος 2009, 6:49 pm

Hawk έγραψε:
ρε θα με τρελλανετε ολοι λεμε

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΕΙΣ

1. ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΜΑ ΓΑΛΑΖΙΟ ΚΑΙ ΛΕΥΚΟ. ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΑΛΛΑΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΩΝ ΑΦΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ
2.ΕΧΕΙ 9 ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΓΑΛΑΝΟΥ ΚΑΙ ΛΕΥΚΟΥ. Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ ΤΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ" . ΟΙ ΓΑΛΑΖΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 5 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" ΕΝΩ ΟΙ ΛΕΥΚΕΣ ΕΙΝΑΙ 4 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ "Η ΘΑΝΑΤΟΣ"
3. ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΑ ΚΥΑΝΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΑΣ ΙΣΟΚΕΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΥΚΟΥ.
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΡΔΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΣΤΙΣ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΟΧΙ.


ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΙΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΟΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΧΥΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.

ΤΩΡΑ αυτα περι καταργησης του σταυρου κλπ κλπ τα βλεπω για πολυ ατοπα.το οτι τιμαται η συμβολη της εκκλησιας επι τουρκοκρατιας στην διατηρηση του ελληνισμου καθως και η εμπρακτη συμβολη της στους αγωνες δεν αλλαζει με τιποτα.
Ελλαδα και χριστιανισμος ειναι εννοιες ταυτοσημες.
καλυτερα να αγωνιστουμε να βγαλουμε απο πανω μας το ονομα greece που κουβαλαμε απο τουρκοκρατιας και να επιβαλουμε το ονομα HELLAS παρα να ασχολουμαστε με φοβιες του κολου.

το οτι ειμαι χριστιανος ορθοδοξος ομως δεν μου απαγορευει να καταδικασω και τα πολιτιστικα εγγληματα της εκκλησιας κατα καιρους στο ονομα του χριστιανισμου.

φιλικα
Hawk



αγαπητε μπραβο που εχεις μια τεκμηριωμενη αποψη αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω με τον σταυρο και τα λοιπα που αναφερεσαι. τα περι συμβολης της εκκλησιας ...και θα σου θυμισω για αρχη http://www.pare-dose.net/blog/?p=128 αυτο μην το διαβασεις ολο απλα μονο τον τιτλο. νομιζω οτι γνωριζεις καλα οτι η εκκλησια παντα λειτουργουσε και λειτουργει μονο για το οφελος της. επεισης το αν υπαρχει σταυρος ξαναλεω στο συμβολο του κρατους δεν εχει κανενα νοημα.η ελλαδα δεν ειναι ταυτοσημη με τον χριστιανισμο και αν υπηρχε πιθανοτητα να γινει καποτε αυτο σημερα που μιλαμε δεν ειναι εφικτο.αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τον εαυτο μας πρεπει να καταλαβουμε οτι η πιστη και το κρατος ειναι 2 ξεχωριστα πραγματα αλλιως μπορουμε ανετα να παραμυθιαζομαστε οτι ειναι ενα και το αυτο. για τον πολυ απλο λογο εισαι σε ελευθερη χωρα και μπορεις να ψηφιζεις, πιστευεις και να λες οτι θελεις. επεισης αν εγω δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος δεν με κανει λιγοτερο ελληνα επεισης συμφωνω μαζι σου με την ονομασια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hawk
NewMember
NewMember
Hawk


Αριθμός μηνυμάτων : 34
Points : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2009

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty9th Οκτώβριος 2009, 9:06 pm

φιλη barbie

Αυτο που αναφερεις ειναι σωστο. Δεν αναφερεις ομως οτι ΚΑΙ οι Ελληνες της Κωσταντινουπολης και της Μικρας Ασιας εμειναν πιστοι στον σουλτανο εκεινη την εποχη.
Επισης δεν αναφερεις οτι μυστικα ανερεσε και ακυρωσε τον αφορισμο (φημολογια της εποχης αναποδεικτη) και αυτο ηταν και η αιτια του απανχονισμου του και του μετεπειτα εξεφτελισμου του(μεταθανατιος διασυρμος).Η δε εκκλησια θεωρει τον Γρηγοριο σαν μαρτυρα που πληρωσε τον ξεσηκωμο των Ελληνων.Ισως να ειναι και μια μεγαλη συγνωμη απο μεριας εκκλησιας αυτο,ισως να ειναι οντως μαρτυρας.....δεν ειμαι σε θεση να καταδικασω ουτε να εξυμνησω.
Με ολα αυτα δεν προκειτε να δικαιολογησω ουτε να γινω υπερμαχος της εκκλησιας.Θα σου θυμισω ομως το κρυφο σχολειο, τον Παλαιο Πατρων Γερμανο,τον Σαμουηλ στο Κουγκι,τον ηγουμενο Γαβριηλ στην μονη Αρκαδιου και ενα σορο αλλα που συνεβαιναν πολυ πριν αλλα και αρκετα μετα απο τον αναφερομενο αφορισμο.
Να σου θυμισω οτι επι τουρκοκρατιας δεν υπηρχαν ελληνικα σχολεια και το "κρυφο σχολειο" δεν ηταν θεσμοθετιμενο.Επισης να αναφερθουμε στο οτι οι εκκλησιες εμειναν ανοιχτες εκεινη την εποχη και ηταν το μονο μερος οπου οι ελληνες ακουγαν την ελληνικη γλωσσα ενω δεν μπορουσαν να την διδαχθουν.

στην νεοτερη ελληνικη ιστορια επι κατοχης και αντιστασης κατα των γερμανων διμιουργηθηκαν και λειτουργησαν μεσω της ΕΟΧΑ τα μεχρι και σημερα "πιατα της μεριδας της αγαπης".Απο τοτε εγιναν γνωστοι και ευρεως αγαπητοι, ονοματα οπως Αυγουστινος Καντιωτης στην Κοζανη , Λεωνιδας Παρασκευοπουλος και Γενναδιος στην θεσσαλονικη και αρκετοι ακομα.Ειναι επισης γνωστοι οι στρατιωτικοι ιερεις που πεθαναν στο ξεσπασμα του πολεμου στην πρωτη γραμμη στην Ηπειρο.

αν εχεις διαθεση και ωρα διαβασε λιγο απο αυτο : http://www.scribd.com/doc/17699782/- και προσεξε οτι αυτα τα λεει ενας χαρακτηρισμενος κομμουνιστης που θεωρητηκα ειναι εναντιον της εκκλησιας αλλα και καθε θρησκειας ιδεολογικως.

προσωπικα πιστευω οτι η ελλαδα και ο χριστιανισμος ειναι βαθια συνδεδεμενα.Μπορει να εχουμε ανεξηθρησκεια αλλα ο ορθοδοξος χριστιανισμος ειναι το επισημο θρησκευμα μας και κατα ελευθερη δηλωση και οχι αναγκαστικη (πανω στις ταυτοτητες) σε ποσοστο 95%(περιπου)
Ειμαι υπερασπιστης του τριπτυχου ΠΑΤΡΙΣ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ και θα επισημανω.......Θρησκειας και ΟΧΙ εκκλησιας.
Μπορει κατα το παρελθον επι βυζαντιου στο ονομα της θρησκειας να εγιναν τα μεγαλητερα πολιτισμικα και πολιτιστικα εγληματα οπως γκρεμισματα ναων, ευνουχισμος αγαλματων, καψιμο αρχαιων παπυρων και πολλα αλλα η θρησκεια ειναι μια ....αυτοι που την εκπροσωπουν ειναι που αξιζουν καταδικης.

Απο χερι αυτο που λες :
αν εγω δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος δεν με κανει λιγοτερο ελληνα

θα σου απαντησω με το εξης:
κανενας μουσουλμανος δεν θα αμυνθει υπερ της ελλαδος ποτε.Ουτε και κανενας καθολικος(αν και διατηρω μια επιφυλαξη για τους συγκεκριμενους)
Οι υπολοιπες θρησκειες δεν κρατανε ουτε οπλο.
ΝΑΙ δεν σε κανει λιγοτερο ελληνα αλλα ουτε και ελληνα ομως.Κατι σε νεοελληνα ισως.

για να καταληξω και καπου την πολυλογια μου.
Η σημαια ειναι συμβολο.(αυτο δεν το αρνησε υποθετω)
σαν συμβολο συμβολιζει κατι...μια ιστορια εναν χαρακτηρα.
Αν δεχθω το σκεπτικο το δικο σου τοτε θα πρεπει να πω: σιγα τα αυγα.Ας βαλουν στην σημαια τους τον ηλιο της Βεργινας η σκοπιανοι.Εχει καμια σημασια σημερα?Μηπως ακομα ζουμε σε εκεινη την εποχη? Ζουμε σε αλλη εποχη τωρα,πιος νοιαζετε για το τι ειχε σαν συμβολο του καποιος πριν απο 3 χιλιετιριδες?

Σε σκεφτομαι να διαβαζεις αυτα που μολις εγραψα και να βγαζεις αφρους.Για καλοσκεψου το λοιπον αυτα που εγραψες.

ΝΑΙ εκκλησια και κρατος δεν ειναι ενα......κρατος και θρησκεια ομως?
Tι ειναι αυτα που χαρακτηριζουν ενα εθνος? δεν ειναι η γλωσσα η θρησκεια τα ηθη και τα εθιμα?

θα τελειωσω λεγοντας: ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΞΕΧΝΑΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Amen
Designers Team
Designers Team
Amen


Αριθμός μηνυμάτων : 21
Points : 30
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
Ηλικία : 33

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty10th Οκτώβριος 2009, 4:16 pm

φιλη barbie

Αναφέρεσαι στο τώρα το τώρα με το πριν απέχουνε χιλιάδες χρονια πίσω...

Κοιτάμε την σημασία της λέξης Ελλάδα και όχι τι έχουνε κάνει η τωρινοί για την Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbie
Moderator
Moderator
barbie


Αριθμός μηνυμάτων : 52
Points : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty12th Οκτώβριος 2009, 6:24 pm

φιλε χωκ συμφωνω με οσα λες και γω αλλα μεχρι ενος σημειου. ομως επειδη παει μακρια η βαλιτσα και δεν θελω να αναλωθω σε παραδειγματα επι των παραδειγματων που και στην τελικη μπορει να μην βγαζει και πουθενα αλλα θα σου πω πως τα βλεπω εγω με την δικη μου λογικη. σκεφτηκα αυτα που αναφερες και κατεληξα οτι φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν καποια καλα αλλα αυτοι δεν νομιζω να αντιπροσωπευουν ολοκληρο τον κληρο.η δικη μου ιδεα για την θρησκεια ειναι εντελως αντιστροφη δηλαδη να ειναι οι περισσοτεροι κληρικοι υποδειγματα και οι λιγοι οι διεφθαρμενοι.

και σου ξαναλεω το εξης αν δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος δηλαδη δεν ειμαι και ελληνας;
το οτι γεννηθηκα και μεγαλωσα σε αυτην την χωρα δεν με κανει ελληνα; το οτι πηγα και διδαχθηκα ελληνικη παιδεια δεν με κανει ελληνα;
το οτι εχω δικαιωμα ψηφου σε αυτην την χωρα δεν με κανει ελληνα;
το οτι τα παιδια που θα κανω αυριο μεθαυριο θα υπηρετησουν την πατριδα τους δεν με κανει ελληνα;
το οτι σεβομαι και αγαπω το χωμα που παταω δεν με κανει ελληνα;
η μηπως πληγωνομαι λιγοτερο απο τον καθε χριστιανο ορθοδοξο που βλεπω την πατριδα μου να βιαζεται καθημερινα απο τον καθε βλαμμενο;

και σε ξαναρωταω λοιπον αν εγω δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος δεν ειμαι και ελληνας;
η μηπως θες να στο παω αντιστροφα;
αν εγω ειμαι χριστιανος ορθοδοξος ειμαι και ελληνας;
θα μου πεις εισαι νεοελληνας.μπορει και να ειμαι.αλλα τουλαχιστον εγω δεν προκειται να παρω μερος σε πολεμο με τις ευλογιες του θεου.γιατι καποια αλλη θρησκεια ειναι αυτην που παει και πολεμαει στο ονομα του θεου.
και επειδη κουραστηκα και γω η ιδια με ολα αυτα που εγραψα ενα τελευταιο εγω θα προτιμουσα να μην ειχε τιποτα η σημαια ουτε σταυρους ουτε δρεπανια.γιατι ειναι συμβολο κρατους και τα κρατη αποτελουνται απο νομους, πολιτικους και πολιτες και οχι απο θρησκειες και πιστους. εξ αλλου η ορθοδοξια εχει δικη της σημαια δεν χρειαζεται αυτην του κρατους. αυτα κατα την ταπεινη μου αποψη.

φιλε αμεν τωρα ηρθε η καγια και πατησε την σημαια τι να κανω εγω; αν το ειχε κανει περσι θα το συζητουσαμε περισι.....
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hawk
NewMember
NewMember
Hawk


Αριθμός μηνυμάτων : 34
Points : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2009

O Σταυρός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: O Σταυρός   O Σταυρός Empty12th Οκτώβριος 2009, 7:21 pm

Φιλη barbie

προσωπικα δεν γνωριζω καποιους που να ηρθαν απο το εξωτερικο να διδαχτηκαν σε ελληνικο σχολειο να εκαναν παιδια και τα παιδια ενω ισως δικαιως θεωρουνται ελληνες να το πιστευουν και οι ιδιοι.
Η μοναδικες εξερεσεις ειναι οι βορειο-ηπειρωτες και οι ποντιοι.
να ξεκινησω απο αιγυπτιους? απο την μεγαλη ελληνογενεια που ειχαμε στην αιγυπτο? Ποιος απο αυτους δεν υεωρει την αιγυπτο πατριδα του?
Να συνεχισω με τους λιβανεζους?
Και ετσι για να λεμε τωρα......ποσοι απο αυτους που ενω θεωρουνται ελληνες ποσοι απο αυτους μιλανε ελληνικα σπιτι τους αλλα και στα μικρα παιδια τους που φυσικα και ειναι ελληνες?
Οι μουσουλμανοι της θρακης αλιθεια που ειναι ελληνες στην υποικοοτητα....γιατι αλιθεια θελουν να εχουν(και εχουν) σχολεια που να δισασκουν στα τουρκικα?

τωρα οσο αφορα οσα ειπες περι σημαιας και τι συμβολιζει θα σου πς οτι ενα κρατος διεπεται απο νομουσ και δεν αποτελειται οπως και η σημαια δεν εκπροσωπει τους πολιτικους.Σαν συμβολο η σημαια (καθε κρατους) συμβολιζει τα χαρακτηριστηκα που προσδιοριζουν το εκαστοτε κρατος.
Οσο αναφορα τον ορθοδοξο χριστιανισμο που ειναι η επισημη θρησκεια μας απο το σχισμα και μετα δεν θυμαμαι να εχει κανει κανεναν πολεμο στο ονομα τησ θρησκειας.Οι καθολικοι ΝΑΙ.Επισης να σου θυμισω οτι οι πολεμοι των καθολικων ορθοδοξων εκαναν τις σταυροφοριες και εναντια στους "απιστους". στην νεοτερη ιστορια ο μουσουλμανισμος ειναι η θρησκεια που κανει πολεμους στο ονομα της θρησκειας.

εγω θα σου επαναλαβω: ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΞΕΧΝΑΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
O Σταυρός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Πατρίδα :: Πατριωτικά-
Μετάβαση σε: